Handen

Prima_Undersidor_33

PRIMA Handen

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Haninge, Nynäshamn eller Tyresö kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Läs här hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vi håller regelbundet en föreläsning om Vad är ångest. Läs mer.
Du är också välkommen på föreläsningen om Vad är depression. Läs mer.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.

Öppettider
Måndag, onsdag, torsdag och fredag klockan 08.00-17.00
Tisdag klockan 08.00-19.00

Besöksadress
Handenterminalen 2, plan 9
136 40 Haninge
Hitta hit
Handen

Om du önskar ändra din bokade tid så ring eller mejla receptionen så hjälper vi dig snabbt.
Det går också bra att använda Mina vårdkontakter.
Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider.
Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 700
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl handen@primabarn.se

Läs om PRIMA Handen i vår årsredovisning; Psykiatri på barnens villkor

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Handen

Asa_LundbergÅsa Lundberg Schlyter, verksamhetschef, medicinskt ansvarig
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, Leg. psykoterapeut
asa.schlyter@primabarn.se

Anna_WiklundAnna Wiklund, vd
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.wiklund@primabarn.se

Inger_GynningInger Gynning, biträdande enhetschef
Kurator
inger.gynning@primabarn.se

Anna BergAnna Berg
Leg. psykolog
anna.berg@primabarn.se

Zandra Berzen litenZandra Berzén
Medicinsk sekreterare
zandra.berzen@primabarn.se

Eva_EkstedtEva Ekstedt
Assistent
eva.ekstedt@primabarn.se

Ylva_ForshedenYlva Forsheden
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
ylva.forsheden@primabarn.se

Matilda_GeorgssonMatilda Georgsson
Leg. psykolog
matilda.georgsson@primabarn.se

Carolina Hansson litenCarolina Hansson
Medicinsk sekreterare
carolina.hansson@primabarn.se

Veronica_HanzonVeronica Hanzon
Leg. psykolog
veronica.hanzon@primabarn.se

Marie_HandigMarie Händig
Pedagog, kognitiv beteendeterapeut
marie.handig@primabarn.se

Erika_JohanssonErika Johansson
Leg. psykolog
erika.johansson@primabarn.se

Viyanne Liljeberg litenViyanne Liljeberg
Medicinsk sekreterare
viyanne.liljeberg@primabarn.se

Therese Lindstrom litenTherése Lindström
Leg. psykolog
therese.lindstrom@primabarn.se

Inger_MoreauInger Moreau
Leg. sjuksköterska
inger.moreau@primabarn.se

Cecilia_JanssonCecilia Radecka
Leg. psykolog
cecilia.radecka@primabarn.se

Jenny Romijn litenJenny Romijn
Leg. psykolog
jenny.romijn@primabarn.se

Petra Skoglund litenPetra Skoglund
Leg. psykolog
petra.skoglund@primabarn.se

Karin_WohlmerKarin Wohlmer
Sekreterare
karin.wohlmer@primabarn.se

Katrin Berglund Färje
ST-läkare
katrin.farje@primabarn.se

Nille Christe
Kurator
nille.christe@primabarn.se

Klara Dahlbäck
PTP-psykolog
klara.dahlback@primabarn.se

Heidi Kankaanranta
Leg. sjuksköterska
heidi.kankaanranta@primabarn.se

Alice Karlsson
Leg. psykolog
alice.karlsson@primabarn.se

Sara Karlsson
Medicinsk sekreterare
sara.karlsson@primabarn.se

Yagmur Kinali
Medicinsk sekreterare
yagmur.kinali@primabarn.se

Madelene Lundin
Assistent
madelene.lundin@primabarn.se

Gunilla Olsson
Överläkare
gunilla.olsson@primabarn.se

Anna Rickardsson
Leg. psykolog
anna.rickardsson@primabarn.se

Ida Skagerlind
Arbetsterapeut
ida.skagerlind@primabarn.se

Camilla Söderberg
PTP-psykolog
camilla.soderberg@primabarn.se

Victoria Thun
Sjuksköterska
victoria.thun@primabarn.se

Jessica White
PTP-psykolog
jessica.white@primabarn.se