Botkyrka

Prima_Undersidor_7

 

PRIMA Botkyrka

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Botkyrka kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.

Öppettider
Måndag, tisdag, onsdag och fredag klockan 08.00–17.00
Torsdag klockan 08.00–19.00
För dig som redan har kontakt med mottagningen har vi öppen mottagning fredagar klockan 08.00-10.00 för till exempel förnyelse av recept, intyg och kortare samtal.

Besöksadress
Tomtbergavägen 2
145 67 Norsborg
Hitta hit

Norsborg

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-580 07 100
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl botkyrka@primabarn.se
Det går också bra att kontakta oss via Mina vårdkontakter.

Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Därför ger PRIMA olika typer av utbildningar och informationsträffar:

djursmall

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Botkyrka

Katarina_FrydmanKatarina Frydman, enhetschef
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
katarina.frydman@primabarn.se

Asa_SoderstromÅsa Söderström, biträdande enhetschef
Leg. sjuksköterska
asa.soderstrom@primabarn.se

Pernilla_DanielssonPernilla Danielsson
Assistent
pernilla.danielsson@primabarn.se

Pim_de_DardelPim de Dardel
Medicinsk sekreterare
pim.dedardel@primabarn.se

Maria_ErikssonMaria Eriksson
Medicinsk sekreterare
maria.eriksson@primabarn.se

Margareta_FlorestedtMargareta Florestedt
Leg. sjuksköterska
margareta.florestedt@primabarn.se

Carl Granfors litenCarl Granfors
Överläkare, specialist i allmänpsykiatri
carl.granfors@primabarn.se

Lena_JohanssonLena Johansson
Medicinsk sekreterare
lena.johansson@primabarn.se

Dimitar KrastevDimitar Krastev
Leg. psykolog
dimitar.krastev@primabarn.se

Sara MollerSara Möller
ST-läkare
sara.moller@primabarn.se

Johan NicanderJohan Nicander
Kurator, leg. psykoterapeut, handledare/lärare i psykoterapi och PPI
johan.nicander@primabarn.se

Ake NordkvistÅke Nordkvist
Leg. psykolog
ake.nordkvist@primabarn.se

Karolina PleijelKarolina Pleijel
Leg. psykolog
karolina.pleijel@primabarn.se

Kerstin_Rydberg
Kerstin Rydberg

Pedagog
kerstin.rydberg@primabarn.se

Helena_Rydell
Helena Rydell

Leg. sjuksköterska
helena.rydell@primabarn.se

Melodi Adami
PTP-psykolog
melodi.adami@primabarn.se

Emilia Jansson
ST-läkare
emilia.jansson@primabarn.se

Johanna Tunved
Leg. psykolog
johanna.tunved@primabarn.se

Susanna LundstromSusanna Lundström
Leg. psykolog
Föräldraledig